Rappestad RK 2010-05-13
EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2010-05-13 kl. 17:17
Klass 1 - Dressyr Medelsvår B:3
Klass 2 - Dressyr Lätt A:6
Klass 3 - Dressyr Lätt A:3
Klass 4 - Dressyr Lätt B:2
Klass 35 - Dressyr Östgötacupen Lag

Klass 1 - Dressyr Medelsvår B:3
Rappestad Ridklubb
MSV B:3
Lagklass Östgötacupen
27 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Premier
Tävlingsledare: Christine Esping
Domare C: Wiveca Schenholm
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Sofia RidderstadCelina600,00 kr33633670,000
 MantorpsryttarnaCome Back II - Resident1 
2Frida BergAston Martin500,00 kr32732768,125
 Rappestad RK (1)Calido I - Lauries Crusador xx2 
3Elisabeth AardalErikssonEra400,00 kr32432467,500
 Linköpings RSDon Schufro - Master (SWB)3 
4Emmelie KarlssonDon Shuffle EK220,00 kr31931966,458
 Ostkustens DRDon Schufro - Sandro Song4 
5Louise LindströmAristokrat Pan220,00 kr30830864,167
 Waxholms FRKAmiral - Kew Gardens xx5 
6Helena LarsonCiara K220,00 kr30730763,958
 Linköpings RS (1)Conteur - Weltmeyer6 
 
7Nina LiljaBonheur 30430463,333
 MantorpsryttarnaL´Acteur - Napoleon7 
8Kim BohmanRoyal Aviator 29729761,875
 Gamleby RKPomme Royal - Allegro8 
9Daniela JohnssonBoss 29229260,833
 Vetlandaortens RFBriar - Stanford9 
10Daniella HanssonChaqueline 28928960,208
 Linköpings RSQuite Easy - Robin Z10 
11Carolina GrünerwaldLeonardo 28728759,792
 Vikbolandets RF (1)Lauries Crusador xx - Wenzel I11 
11Alexandra KjörsvikOnyx 28728759,792
 Söderköpings RSRohdiamant - Iran11 
13Therese RindhagenDragee 28428459,167
 Vretagymnasiets HF (1)Dragon - First Consul13 
14Anna ErikssonBrighton 27827857,917
 Söderköpings RS (1)Bellini - Pablo xx14 
14Mathilda KarlssonMidea 27827857,917
 Mjölby Ridklubb (1)Maraton - Gulliver14 
16Ida LarssonToy 27627657,500
 Mjölby RidklubbTolstoy - Ouzo16 
17Anna-Karin RundqvistLa Quendi 27427457,083
 Heda Ridklubb (1)Okänd - Okänd17 
18Marie HuhtinenAmazing 27127156,458
 Strömsholms RSFWarsteiner - Cheval Sansibar18 
19Nina LiljaAragorn 26326354,792
 MantorpsryttarnaAkribori - Zeppelin19 
20Matilda JohanssonLe Bon 25925953,958
 Rappestad RKBourbon - Lagano20 
21Mikaela WeiderTry My Daughter 25025052,083
 Rappestad RKEighty Eight Keys xx - Try My Best xx21 
 Anna-Karin HedlundMunsboro Chico    
 Mjölby RidklubbOkänd - Okänd  
 Anna CarlsonVollenweider    
 Mjölby RidklubbCalliasso - Master  
 Cecilia KrumlindeSee Me    
 Rappestad RKSidney - Didriksen  
 Malin OlssonAliana    
 Vikbolandets RFAljano - Come Back II  
 Lena GrünerwaldNight Passion    
 Vikbolandets RFDon Primero - Napoleon  
 Alexzandra LeideborgStargate    
 MantorpsryttarnaSteinbeck - Ceylon  
 
till toppen

Klass 2 - Dressyr Lätt A:6
Rappestad Ridklubb
LA:6
Lagklass Östgötacupen
30 anmälda, 26 startande, 7 placerade
Premier
Tävlingsledare: Christine Esping
Domare C: Stefan Westin
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Elisabeth AardalErikssonEra500,00 kr29929969,535
 Linköpings RS (1)Don Schufro - Master (SWB)1 
2Frida BergAston Martin400,00 kr29829869,302
 Rappestad RKCalido I - Lauries Crusador xx2 
3Nina LiljaBonheur300,00 kr29729769,070
 Mantorpsryttarna (1)L´Acteur - Napoleon3 
4Malin OlssonAliana200,00 kr29529568,605
 Vikbolandets RF (1)Aljano - Come Back II4 
4Hanna FallgrenLavella200,00 kr29529568,605
 Heda Ridklubb (1)Brandenburger - Opal4 
6Frida ErikssonDayro200,00 kr29129167,674
 Mjölby Ridklubb (1)D-Day - Swift6 
7Alexandra KjörsvikOnyx200,00 kr28228265,581
 Söderköpings RS (1)Rohdiamant - Iran7 
7Daniella HanssonChaqueline200,00 kr28228265,581
 Linköpings RS (1)Quite Easy - Robin Z7 
 
9Lotta HadeniusGeronimo 27727764,419
 Söderköpings RS (1)Lasandos - Rastell9 
10Lisa JaegerTabasco 27627664,186
 Vretagymnasiets HF (1)Okänd - okänd10 
11Anna-Karin RundqvistLa Quendi 27327363,488
 Heda RidklubbOkänd - Okänd11 
12karin Pauser KindgrenCon Air Q 27127163,023
 Vretagymnasiets HF (1)Cardento - Cortez12 
13Alexandra KjörsvikMilan 26826862,326
 Söderköpings RSDe Niro - Regazzoni13 
14Lena GrünerwaldNight Passion 26726762,093
 Vikbolandets RF (1)Don Primero - Napoleon14 
15Kim BohmanRoyal Aviator 26426461,395
 Gamleby RKPomme Royal - Allegro15 
16Nina LiljaAragorn 26326361,163
 MantorpsryttarnaAkribori - Zeppelin16 
17Louise LindströmAristokrat Pan 26026060,465
 Waxholms FRKAmiral - Kew Gardens xx17 
18Sofia RidderstadCelina 25825860,000
 Mantorpsryttarna (1)Come Back II - Resident18 
19Anna-Karin HedlundMunsboro Chico 25425459,070
 Mjölby Ridklubb (1)Okänd - Okänd19 
20Marie HuhtinenAmazing 25225258,605
 Strömsholms RSFWarsteiner - Cheval Sansibar20 
21Matilda JohanssonLe Bon 25025058,140
 Rappestad RK (1)Bourbon - Lagano21 
22Matilda JohanssonLa Bonita 24424456,744
 Rappestad RKBriar - Lagano22 
23Jennifer WressleVesuvius II 22722752,791
 Mantorpsryttarna (1)Olivier - Irco Polo23 
24Therese HaglundDelektra 22022051,163
 Vretagymnasiets HFDe Niro - Rohdiamant24 
25Maria ErikssonSir Paulo 20320347,209
 Heda Ridklubb (1)San Brasil - Graf Grannus25 
26Cecilia RydinArmada 19619645,581
 Rappestad RK (1)Corrado WL - Bernstein26 
 Anna CarlsonVollenweider    
 Mjölby RidklubbCalliasso - Master  
 Alexzandra LeideborgStargate    
 MantorpsryttarnaSteinbeck - Ceylon  
 Charlotte EspingIrish Coffee    
 Rappestad RKChess (SWB) - Sebastian  
 Kim NetzelCalliope    
 Vikbolandets RFExcall - Ganesco  
 
till toppen

Klass 3 - Dressyr Lätt A:3
Rappestad Ridklubb
LA:3
19 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Premier
Tävlingsledare: Christine Esping
Domare C: Karin Gomér
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Malin RosanderPommello500,00 kr21321368,710
 Åtvidabergs RKPomme Royal - Falstaff1 
2Charlotte EspingIrish Coffee350,00 kr20720766,774
 Rappestad RKChess (SWB) - Sebastian2 
3Elin StigellDeLinne350,00 kr20720766,774
 Skogslottens RFDe Niro - Ganesco2 
4karin Pauser KindgrenCon Air Q200,00 kr20620666,452
 Vretagymnasiets HFCardento - Cortez4 
 
5Camilla LindhCassack 20420465,806
 Rappestad RKAkribori - Goldlöwe5 
6Matilda JohanssonLa Bonita 20220265,161
 Rappestad RKBriar - Lagano6 
7Ulrika AnderssonPinocchio 19919964,194
 FolkungabygdenMagritte - Utrillo7 
8Camilla LindhAerides 19419462,581
 Rappestad RKAer (SWB) - Feinbrand8 
8Therese HaglundDelektra 19419462,581
 Vretagymnasiets HFDe Niro - Rohdiamant8 
10Mikaela WeiderTry My Daughter 19119161,613
 Rappestad RKEighty Eight Keys xx - Try My Best xx10 
11IngMarie NymanRicardo 18318359,032
 Rappestad RKOkänd11 
11Kristin LjungbergWengo 18318359,032
 Rappestad RKWaikiki - Sherlock Holmes11 
13Jennifer WressleVesuvius II 17717757,097
 MantorpsryttarnaOlivier - Irco Polo13 
14Isabelle HellerstedtHasselgårdens Hamilton 17017054,839
 RK i FinspångBlue Hors Hertug - Blue Hors Romancier14 
 Alexandra JärnkrokBellatrix    
 Rappestad RKCheval Sansibar - Unikum  
 Lisa JaegerTabasco    
 Vretagymnasiets HFOkänd - okänd  
 Kristina KernellUngaro    
 Linköpings RSDon Frederico - Rohdiamant  
 Camilla LindhCarissma Gay    
 Rappestad RKWarsteiner (SWB) - Maraton  
 Frida ErikssonDayro    
 Mjölby RidklubbD-Day - Swift  
 
till toppen

Klass 4 - Dressyr Lätt B:2
Rappestad Ridklubb
LB:2
31 anmälda, 28 startande, 7 placerade
Premier
Tävlingsledare: Christine Esping
Domare C: Marita Lindberg
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1Malin ZetterbergDon Zoéga400,00 kr21621672,000
 Brokinds RFDon Primero - Amiral1 
2Charlotte EspingIrish Coffee300,00 kr21421471,333
 Rappestad RKChess (SWB) - Sebastian2 
3Sandra NilssonFritzen (SWB)200,00 kr21321371,000
 MantorpsryttarnaMaraton - Freimoor3 
4Malin Filipssonerbeline180,00 kr20420468,000
 Mantorpsryttarnabellini - pontus4 
5Sofia WallgrenArabel180,00 kr20220267,333
 MantorpsryttarnaAkribori - Arram5 
6Cecilia RydinArmada180,00 kr20120167,000
 Rappestad RKCorrado WL - Bernstein6 
7Camilla LindhCassack180,00 kr19819866,000
 Rappestad RKAkribori - Goldlöwe7 
7Camilla LindhAerides180,00 kr19819866,000
 Rappestad RKAer (SWB) - Feinbrand7 
7Emelie ThörnvallDavio (SWB)180,00 kr19819866,000
 Väderstad HästsportklubbDammen - Courbett7 
 
10Elin StigellDeLinne 19419464,667
 Skogslottens RFDe Niro - Ganesco10 
10Ida RamströmAcina 19419464,667
 FolkungabygdenAcacio (ex Acagion) - Egerländer10 
12Alexandra JärnkrokMercurius (SWB) 19219264,000
 Rappestad RKMaraton - Midt-West Ibi-Light12 
13Malin RosanderPommello 19119163,667
 Åtvidabergs RKPomme Royal - Falstaff13 
14Ulrika AnderssonPinocchio 18918963,000
 FolkungabygdenMagritte - Utrillo14 
15Isabelle HellerstedtHasselgårdens Hamilton 18818862,667
 RK i FinspångBlue Hors Hertug - Blue Hors Romancier15 
16Nina LiljaCaribia 18618662,000
 MantorpsryttarnaCardento - San Quintero xx16 
17Kristin LjungbergWengo 18318361,000
 Rappestad RKWaikiki - Sherlock Holmes17 
18Angelica JärnkrokAlpen Lavzon 18118160,333
 Rappestad RKAlpen Fürst - Löjtnant Will18 
19Elin LundinTamino 17917959,667
 Boxholms RKRemmelt 323 - Doede R 72019 
19Camilla LindhCarissma Gay 17917959,667
 Rappestad RKWarsteiner (SWB) - Maraton19 
21Charlotte EspingLondon Pride (SWB) 17517558,333
 Rappestad RKLondonderry - Amiral21 
22IngMarie NymanRicardo 17117157,000
 Rappestad RKOkänd22 
23Salam Zeidan NasserNico 17017056,667
 Rappestad RKHouston - Able Albert xx23 
24Amanda LandstedtBonacure (SWB) 16716755,667
 Heda RidklubbBonaparte - Herkules24 
25Cecilia LindbergAmazon 16516555,000
 Rappestad RKCorrado WL - Nebraska25 
25Rosemarie SvenssonCosack (SWB) 16516555,000
 Mjölby RidklubbSaigon - Cyrano25 
27Kristina ForslindCapricorn 16216254,000
 Rappestad RKQalle 1046 - Midt-West-Ibi-Light27 
28Alexandra JärnkrokBellatrix 14814849,333
 Rappestad RKCheval Sansibar - Unikum28 
 Kristina KernellUngaro    
 Linköpings RSDon Frederico - Rohdiamant  
 Iréne SlättengrenMauritz    
 MantorpsryttarnaGuinness - Magnifique  
 Marie SchönTaverne    
 Vikbolandets RFDemocraat - Zeoliet  
 
till toppen

Klass 35 - Dressyr Östgötacupen Lag
8 startande lag
 
PlatsUppfödareLagnrProcent
  Lagledare
   RyttareHästSumma 
1Linköpings RSLag 166,358
   
 
   Elisabeth AardalErikssonEra69,535 
   Helena LarsonCiara K63,958 
   Daniella HanssonChaqueline65,581 
2MantorpsryttarnaLag 163,957
   
 
   Nina LiljaBonheur69,070 
   Sofia RidderstadCelina70,000 
   Jennifer WressleVesuvius II52,791 
3Vikbolandets RFLag 163,497
  Sophie Alm
 
   Malin OlssonAliana68,605 
   Carolina GrünerwaldLeonardo59,792 
   Lena GrünerwaldNight Passion62,093 
4Söderköpings RSLag 162,639
   
 
   Alexandra KjörsvikOnyx65,581 
   Lotta HadeniusGeronimo64,419 
   Anna ErikssonBrighton57,917 
5Vretagymnasiets HFLag 162,125
   
 
   Lisa JaegerTabasco64,186 
   karin Pauser KindgrenCon Air Q63,023 
   Therese RindhagenDragee59,167 
6Mjölby RidklubbLag 161,554
   
 
   Frida ErikssonDayro67,674 
   Mathilda KarlssonMidea57,917 
   Anna-Karin HedlundMunsboro Chico59,070 
7Heda RidklubbLag 157,632
   
 
   Hanna FallgrenLavella68,605 
   Anna-Karin RundqvistLa Quendi57,083 
   Maria ErikssonSir Paulo47,209 
8Rappestad RKLag 157,282
  Peter Berg
 
   Frida BergAston Martin68,125 
   Matilda JohanssonLe Bon58,140 
   Cecilia RydinArmada45,581 
 
till toppen

Equipe - Datasystem för ridsport